Симптоми грипу та ГРВІ: як розпізнати захворювання?
У світі існують тисячі різних вірусів, що вражають верхні дихальні шляхи людини і викликають гострі респіраторні вірусні інфекції. З ними пов’язують в середньому 500 мільйонів захворювань на рік. Деякі з них проходять легко, інші вимагають госпіталізації. Ступінь тяжкості перебігу ГРВІ залежить від імунітету людини, супутніх захворювань і безпосередньо від самого виду/штаму вірусу. Диференціальна діагностика різних видів ГРВІ необхідна для постановки точного діагнозу. Від неї залежить тактика лікування та прогнози.

Що таке грип?
Грип – це вірусне захворювання, що пов’язане з важким перебігом хвороби та з високою смертністю під час епідемій. Так як симптоми грипу не завжди специфічні, для підтвердження діагнозу лікарі часто вдаються до використання лабораторних тестів. Вони не тільки визначають наявність/відсутність вірусу грипу в зразку, але також ідентифікують тип грипу, що впливає на вибір лікарем схеми лікування.
Грип характеризується гострим початком – швидким підвищенням температури тіла до високих значень і вираженими симптомами інтоксикації (сильним м’язовим і головним болем). Проте цим симптомам передує короткий інкубаційний період грипу, який триває від трьох годин до двох днів. За цей час віруси проникають в клітини верхніх дихальних шляхів, де активно розмножуються, викликаючи імунну відповідь організму.
До вірусу грипу схильні люди будь-якого віку, незалежно від національної приналежності та соціального статусу. Джерелом завжди є хвора людина, симптоми якої, втім, можуть бути слабковираженими. Одним із способів профілактики грипу є вакцинація, яку необхідно повторювати щорічно напередодні високого епідемічного сезону. Також лікар може призначити прийом імуностимулятора, щоб зміцнити організм перед потенційною зустріччю з вірусом. До неспецифічних способів профілактики відносять: обмеження контактів, використання медичних масок, антисептиків, часте провітрювання, вологе прибирання та промивання носа після перебування в закритому приміщенні з великим скупченням людей.
Відмінності грипу від ГРВІ
Через незнання, деякі люди схильні будь-яке нездужання, незначне підвищення температури тіла або нежить списувати на грип, особливо в сезон епідемій. Інші, навпаки, будь-яку інфекцію називають простудою або ГРВІ. Щоб не виникало плутанини потрібно чітко розуміти: грип – це один з представників великого «сімейства» ГРВІ. Під час встановлення діагнозу лікарі його виділяють, тому що хвороба в цьому випадку протікає більш агресивно і вимагає конкретних медикаментозних заходів. Якщо лікар впевнений, що у пацієнта інша респіраторна інфекція, то у висновку він напише «ГРВІ», з наступним уточненням (наприклад, ринофарингіт або ларинготрахеїт).
Хоча симптоми грипу багато в чому неспецифічні, але все-таки є нюанси, що дозволяють запідозрити саме цей вірус. Однак не варто самостійно ставити собі діагноз, остаточний висновок разом зі схемою лікування повинен визначити лікар.
Перші ознаки захворювання на грип:
- Вірус проявляє себе швидко після контакту з хворим (часто через кілька годин).
- Різкий підйом температури тіла до 39-40 ° C (при інших ГРВІ зазвичай температура піднімається поступово і рідко до таких високих показників).
- Виражений больовий синдром – болить голова, м’язи тіла, суглоби.
- Слабкість, запаморочення і рясне потовиділення.
- З катаральних симптомів можуть бути присутніми біль в горлі, закладеність носа (але не нежить), сухий нав’язливий кашель.
- Симптоми грипу (при його сприятливого перебігу і відсутності ускладнень) починають відступати лише на п’ятий-сьомий день.
Для більшості інших ГРВІ характерним є поступове наростання симптомів (нежить, біль у горлі і т. д.).
І все-таки 100% підтвердження діагнозу «грип» можна отримати лише після проведення специфічного лабораторного аналізу.

Як уникнути ускладнень грипу?
Зазвичай грип протікає без тяжких наслідків. Але деякі групи населення все ж схильні до ризику розвитку ускладнень. Так, в розвинених країнах, смертність від грипу вище серед людей старше 65 років. Небезпечним цей вірус є і для малюків до 2-річного віку, а також для людей з хронічними захворюваннями (діабет, хвороби серця, нирок і т. д.) або з імунодефіцитом.
Ускладнення грипу умовно поділяють на легеневі (різні види пневмоній, абсцес легенів, гострий респіраторний дистрес-синдром) і позалегеневі (бактеріальні інфекції ЛОР-органів, нефрит, міокардит, менінгіт, енцефаліт, сепсис).
Випадки, у яких під час грипу необхідно терміново звернутися за медичною допомогою (ознаки ускладнень):
- Біль при кашлі в ребрах і утруднене дихання.
- Мокрота при відкашлюванні має рожевий колір.
- Висока температура не знижується після послідовного прийому (відповідно до інструкції) кількох жарознижуючих засобів.
- Втрата свідомості чи судоми.
Щоб мінімізувати ризики розвитку ускладнень перше, що необхідно зробити при підозрі на грип, це забезпечити пацієнтові повний спокій в добре провітрюваному приміщенні і рясне пиття. Також якомога швидше необхідно організувати огляд лікаря. Не варто вдаватися до самолікування. Контакти ж з людьми, щоб уникнути поширення інфекції, необхідно максимально обмежити.
І пам’ятайте, що ми живемо в прекрасну епоху, коли медицина розвивається дуже швидко. Арсенал методів профілактики і боротьби з різними захворюваннями постійно зростає. Але багато в чому результат лікування залежить від своєчасної діагностики. ГРВІ чи грип – не відкладайте візит до лікаря, починайте лікування вчасно. Запобігти ускладненню набагато простіше, ніж підбирати лікування від нових проблем. Будьте здорові!