Що робити, коли починається застуда?
Серед ГРВІ більше двохсот захворювань, і потрібно вміти відрізняти легкі інфекції, від серйозних. Застуда, безумовно, відноситься до легких захворювань. Знаючи, як вилікуватися від застуди, на лікування потрібно максимум тиждень. Найчастіше ж від застуди одужують вже на третій-четвертий день, а то і раніше. Не останню роль у такому швидкому одужанні відіграють сучасні засоби лікування застуди.
Перед прийомом будь-яких медикаментів, особливо нових для вас, обов’язково потрібно проконсультуватися з лікарем. Якщо застуда не проходить протягом тижня і більше, зв’яжіться зі своїм сімейним лікарем. Звернутися до лікаря слід і в разі погіршення стану — можливо, справа не в застуді, а в інших ГРЗ, на кшталт грипу. Також будьте обережні, якщо входите до групи ризику: вагітні, маленькі діти, люди, що страждають від хронічних захворювань, люди з ослабленим імунітетом. У цьому випадку теж варто повідомити свого лікаря про своє захворювання.
Головна симптоматична відмінність між застудою та грипом — висока температура (вище 38 °C), кашель, біль у кінцівках, головний біль. Застуду не назвеш небезпечним захворюванням, але це лише якщо ретельно лікуватися, дотримуватися постільного режиму. Намагаючись перехворіти «на ногах», є ризик зіткнутися з ускладненнями, на зразок бронхіту або пневмонії.
Причини і симптоми застуди
«Застуда» — це народна назва вірусної інфекції, що входить в групу ГРВІ. Іноді однією з головних причин застуди називають переохолодження, але це не зовсім правильно. Причина застуди — вірус, що потрапив в організм. Застудою можна захворіти в будь-який час року, але частіше за все це відбувається в осінньо-зимовий період, в сезон холоду. До кінця не зрозуміло, чому вірусні захворювання активізуються саме в цей час.
Найбільш правильною видається теорія ослаблення імунітету через нестачу вітамінів, скорочення світлового дня, і зростання на фоні цього стресу. Допомогти застуді можуть несприятливі зовнішні умови, на кшталт протягу, змочених ніг в холодну сиру погоду, або вологий одяг. Імунітет послаблюють і надмірні емоційні навантаження, у випадку з дітьми — через навчання, в разі з дорослими — через роботу. Неповноцінне харчування — пролом в стіні імунітету.
Збудники інфекції переносяться людьми, і потрапляють в навколишнє середовище при чханні, кашлі, просто під час розмови. Вірус досить сильний, щоб виживати поза людським організмом навіть впродовж кількох тижнів. Весь цей час він може перебувати на дверних ручках, продуктових упаковках, на кнопках в ліфті та інших поверхнях. Тому під час епідемій так важливо приділяти особливу увагу особистій гігієні, носити маски і зберігати дистанцію 1,5-2 метра від іншої людини.
На відміну від грипу, симптоми застуди можуть бути не настільки вираженими:
- температура до 38 °C;
- нежить, закладений ніс. Найчастіше проявляється на 2-3 день хвороби;
- чхання;
- першіння в горлі, почервоніння, запалення;
- кашель;
- головний біль;
- загальна слабкість, стомлюваність, біль (ломота) в тілі.
Симптоми застуди розвиваються поступово, деякі взагалі можуть не проявитися.
Як правильно лікувати застуду?
Лікування застуди симптоматичне. Це означає, що всі ліки покликані послабити прояв симптомів інфекції, тоді як всю роботу по усуненню (елімінації) вірусу виконує імунна система. Втім, існує і ряд противірусних препаратів. Підтримуюча, або зміцнююча імунітет терапія — ще один засіб боротьби з простудними захворюваннями. Всі лікувальні заходи повинні проходити з дотриманням постільного режиму.
Залишатися вдома важливо не тільки для підтримки власного організму, але і щоб не поширювати інфекцію. Пам’ятайте, що навколо вас можуть бути люди з ослабленим імунітетом, яких ви можете заразити.
Загальне правило при респіраторних захворюваннях — більше пити. Пийте чай з лимоном, фруктові компоти або просто кип’ячену воду. Фруктові напої допомагають збагатити організм вітаміном C, і підтримувати водний баланс. Водні ресурси організму виснажуються через високу температуру і через те, що вірус першими атакує слизові оболонки. З хорошою гідратацією організму мокроті простіше виходити з легенів, а слизу з носа. Також це допомагає усувати наслідки інтоксикації, викликаної вірусом. На скільки більше треба пити при застуді? В середньому наполовину більше, ніж ви п’єте завжди.
Інші рекомендації з лікування застуди:
- Провітрюйте приміщення. Вірус виділяється назовні і застоюється в частинках вологи, пилу, тому потрібно налагодити циркуляцію повітря. Відкривати вікно для провітрювання радять кожні дві години хоча б на 10 хвилин. Полегшити провітрювання допоможе сучасна техніка, на кшталт бризерів, і рекуператорів — це очисники повітря. Не зайвим буде провести вологе прибирання.
- Не поспішайте збивати температуру. Підвищена температура тіла — це нормальна відповідь імунної системи на проникнення в організм вірусу. Його запускають макрофаги, моноцити, або Т- і В-лімфоцити, так як багато вірусів при підвищеній температурі не розмножуються, а то й гинуть. Жарознижуючі препарати рекомендують приймати при температурі 38 °C і вище.
- Не використовуйте сумнівні народні засоби. З обережністю слід ставитися до будь-яких засобів на основі нових для вас трав і ягід, оскільки вони можуть викликати алергічну реакцію.
- Не пийте антибіотики. Вони не діють на віруси, а призначені для знищення бактерій. Це різні типи мікроорганізмів.
Які препарати приймати при застуді?
Сучасна фармацевтика пропонує не тільки симптоматичні препарати від застуди та грипу, а й противірусні, такі, наприклад, як лікарський засіб Афлубін. Який би вірус не долав, дуже важливо починати терапію препаратом Афлубін при перших же симптомах. Завдяки подвійному механізму дії, Афлубін підвищує системний та місцевий імунітет і надає пряму противірусну дію при ГРВІ та грипі. М’яко знижуючи температуру, Афлубін створює оптимальні умови для боротьби організму з вірусом і прискорює ваше одужання. Афлубін скорочує тривалість і зменшує вираженість симптомів, а також попереджає розвиток ускладнень (бронхіту, пневмонії та інших). Афлубін випускається в різних формах: краплі і таблетки. Препарат продається в аптеках без рецепта. Але перед застосуванням будь-яких лікарських засобів, обов’язково ознайомтеся з інструкцією, порадьтеся зі своїм сімейним лікарем.
При нежиті призначають сольові спреї, вони добре промивають ніс, очищають і зволожують слизову. Деякі готують сольовий розчин в домашніх умовах, але це може бути небезпечно: висока концентрація солі пересушить слизову. Так само можуть бути рекомендовані судинозвужувальні краплі, вони допомагають зняти набряк слизової оболонки носа.
Запаленому горлу допомагає теплий чай. Якщо у вас немає алергії на ромашку або календулу, можна полоскати горло відваром з цих трав. Пом’якшують симптоми запалення в горлі аптечні льодяники.
Головний біль при застуді рідко буває сильний, але якщо він довго не проходить, приймають знеболюючі на основі ібупрофену, парацетамолу. Вони також використовуються як антипіретики, тобто жарознижуючі.
Профілактика простудних захворювань
Здоровий спосіб життя — фундамент профілактики будь-яких респіраторних захворювань. Важливо повноцінно харчуватися, вміти загартовуватися. Уникайте переохолодження, воно особливо небезпечне, коли людина спітніє. Суть профілактики застуди — в зміцненні імунітету.
Тому все, що підтримує імунітет, можна вважати способом профілактики ГРЗ:
- Їжте більше продуктів, овочів, фруктів багатих на вітаміни.
- Киньте палити, пити алкоголь.
- Нормально відпочивайте.
- Ретельно мийте руки після вулиці. Намилювати їх потрібно не менше 30 секунд.
- Не торкайтеся до обличчя на вулиці. На руках може бути вірус. Перенісши його на обличчя, йому буде набагато простіше потрапити в організм через слизову або дихальні шляхи.
- У розпал епідемій ГРВІ носіть маску. Не вітайтеся ні з ким за руку, тим більше, не обіймайтеся, не цілуйтеся. Якщо потрібно чхнути, кашлянути, то чхайте і кашляйте в маску. Не підходьте ні до кого ближче, ніж на 1,5-2 метри.