Види кашлю та їх лікування
Існує всього два різновиди кашлю: сухий і вологий, але провокують кашель безліч причин. Кашльові рецептори розташовані не тільки в органах дихання, але також у вухах, шлунку, серці та в стравоході. Коли будь-який з цих рецепторів подразнюється — людина кашляє. Тому кашель може сигналізувати і про проблеми з шлунково-кишковим трактом, серцево-судинною системою. За статистикою, причина майже 20% всіх звернень до лікаря пов’язана з кашлем. Безумовно, найчастіше кашель виникає на тлі ГРВІ, тобто вірусного ураження органів дихання, слизових.
Кашель — це природний захисний механізм організму, не потрібно його відразу пригнічувати, особливо якщо кашель продуктивний, тобто вологий, а не сухий подразнюючий. Він потрібен, перш за все, для очищення бронхів від слизу і мокротиння, або для видалення стороннього тіла з дихальних шляхів. Боротьба з кашлем повинна проходити в рамках боротьби з причиною кашлю, тобто бути етіотропною. Однак, кашель може перейти в гостру, виснажливу і хронічну стадію. Це відбувається після 3-8 тижнів безперервного кашлю, і в цьому випадку треба обов’язково звернутися до лікаря.
Можливі причини кашлю
Причина кашлю — подразники, інфекції, патології, і навіть психологічні розлади:
- Сторонній предмет в горлі або в дихальних шляхах. Також вдавитися можна водою, слиною, їжею, повітрям, врешті-решт.
- Частинки пилу різноманітні, спеції, які подразнюють слизову і провокують кашель. Професійні захворювання, на зразок силікатозу, бериліозу, силікозу розвиваються саме через мікроскопічний пил.
- Випари хімічних речовин, різні гази, дим (враховуючи сигаретний), забруднена атмосфера та інші іританти.
- Алергени. Найчастіше — пилок.
- Дуже гаряче або, навпаки, дуже холодне повітря.
- Вірусні чи бактеріальні інфекції. Туберкульоз, бронхіт, пневмонія, парагрип, аденовірусний фарингіт.
- Патології легенів. Бронхообструктивний синдром, пневмосклероз, гострий ателектаз, гемосидероз, ехінококоз.
- Запалення в органах дихання. Коклюш, ларинготрахеїт, бронхіт.
- Патологія серцево-судинної системи (серцевий кашель).
- Інтоксикація, побічні реакції медикаментів. Останні можливі під час прийому гіпотензивних засобів: інгібіторів АПФ, бета-блокаторів, а також антиаритмічних препаратів.
- Психосоматичні фактори. Сильні емоційні переживання (стрес) можуть викликати так званий невротичний кашель, що збуджується рефлекторними зонами мозку.
У випадку з ГРВІ, віруси виділяють токсини, які й подразнюють кашльові рецептори. При неврозі глотки порушується чутливість її слизової, що теж провокує кашель, але це буває рідко. Інша причина кашлю — вроджені патології органів дихання, наприклад, синдром Вільямса-Кемпбелла. Кашель з’являється і від низької вологості, тобто від сухого повітря. У дітей причиною кашлю може бути краснуха, кір, і паракоклюш.
Яким буває кашель?
Вологим і сухим. Інакше кажучи: продуктивним і непродуктивним. «Продуктивний» означає «виробляючий», а точніше «виводячий», тому що мокрий кашель виводить з бронхів, дихальних шляхів мокротиння, слиз. В процесі відчувається полегшення, чого не буває при сухому кашлі. Непродуктивний, яким буває сухий кашель, не те щоб не виводить мокротиння і слиз, але робить це в недостатній кількості. Мокротиння виділяється спеціально, щоб вивести з організму подразнюючий чинник, наприклад, збудника інфекції — вірус.
Зазвичай, кашель переходить від сухого до вологого, і дія різних засобів, на кшталт “Афлубін Плюс” сиропу від кашлю, спрямована на прискорення цього переходу.
Який буває кашель, ви вже знаєте, а ось більш вузька класифікація, що розрізняє кашель:
- По гучності. Сиплий кашель виникає при дифтерійному крупі, «гавкаючий», надривний, грудної при дифтерії, ларингіті, кашлюку, малозвучний при туберкульозі (через проблеми зі зв’язками, або виснаження).
- За інтенсивністю. Кашель може бути легким, сильним або проявлятися як покашлювання (частіше на нервовій основі).
- За тривалістю. Проявляється нападами — короткочасно, або постійно.
- За часом доби. Вночі кашель посилюється у хворих на туберкульоз, ранковий кашель характерний для курців, астматиків.
Сухий
Придушити кашльовий рефлекс і стимулювати розрідження мокротиння — ось найперше завдання при боротьбі з непродуктивним кашлем. Для цього використовуються муколітичні і, іноді, протикашльові засоби. Потрібно уточнити, що протикашльові препарати призначають тільки при дуже болісному (безперервному) сухому кашлі.
Дуже корисними є інгаляції. Вони пом’якшують слизову глотки, мають заспокійливу дію і сприяють виведенню мокротиння. Важливо не забувати про посилену гідратацію. Рідина, що надходить в організм, не тільки полегшить загальний стан, але і допоможе розріджувати мокроту.
Мокрий (вологий)
Тактика лікування продуктивного кашлю залежить від його причин. Так, якщо це інфекція, на кшталт застуди, призначають відхаркувальні засоби. Якщо ж мокрий кашель викликаний запальними процесами, наприклад, синуситом, зазвичай додають в схему лікування антибіотики. Але в будь-якому випадку, симптоматичне лікування вологого кашлю направлено на відхаркувальний ефект, щоб бронхіальний слиз легше виходив. Якщо виділення бронхів будуть застоюватися, є ризик бактеріального ускладнення.
Якщо в грудях відчувається біль, з’явилася задишка, або з мокротою виділяється кров — негайно зверніться до лікаря.
Як лікувати різні види кашлю?
Для симптоматичного лікування підходять сиропи від кашлю, а саме:
- муколітики, які звільняють дихальні шляхи за допомогою розрідження мокроти і вільного її відходження;
- секретомоторні, що корисні при гострому і хронічному продуктивному кашлі, так як стимулюють відхаркування мокротиння;
- від кашлю, які пригнічують кашльовий рефлекс, і потрібні для полегшення стану при виснажливому сухому кашлі.
Яскравий представник нового покоління сиропів — Афлубін Плюс сироп від кашлю — комбінований засіб від сухого і вологого кашлю. Це медичний виріб зі спеціально розробленою комбінацією, що містить у складі екстракти найбільш ефективних для позбавлення від кашлю лікарських рослин, таких як: модрина, ісландський мох, алтей і подорожник. Ці рослини полегшують сухий і вологий кашель. Полісахариди, які містяться в рослинних екстрактах засобу Афлубін® Плюс, утворюють мукоадгезивний гель, який має захисну дію і створює бар’єр, що здатний обмежувати контакт із зовнішніми подразниками і патогенними мікроорганізмами. Через їх схожість з водою, полісахариди сприяють зволоженню слизової оболонки і розрідженню слизу. Крім того, заспокійливі екстракти полегшують сухий і продуктивний кашель. Сироп має приємний смак і запах: охочіше і легше приймається дітьми.
Загальні рекомендації при кашлі:
- виключити з раціону гострі страви і газовані напої;
- уникати різкі перепади температури повітря;
- уникати сильні подразнюючі запахів;
- пити більше рідини, теплий чай, компот із сухофруктів.
Будьте обачні з будь-якими препаратами, навіть з такими, що здаються абсолютно нешкідливими: уважно читайте інструкцію перед застосуванням. А ще краще буде звернутися до свого сімейного лікаря за консультацією.