ТОП найшкідливіших народних методів лікування застуди та грипу
З давніх-давен багато лікувальних методик та засобів застосовувалися без глибинного розуміння їх дії. Сучасна медицина здатна уявити в реальному світі дієвість, або навпаки, шкідливість тих чи інших народних способів лікування. Деякі народні засоби видаються цілком правильними, і рекомендуються лікарями під час лікування, або для профілактики. Наприклад, щоб вилікувати горло народними способами призначають полоскання фурациліном з содою. Інші ж методи абсурдні. Наприклад, ви знаєте як лікувати гланди керосином? Відповідь проста: ніяк. Не варто експериментувати зі здоров’ям, слухаючи сумнівні поради.
Умовно народні лікувальні засоби можна розділити на ефективні, безкорисні (не рахуючи ефекту плацебо) і шкідливі. До перших належить вітамінна терапія: всілякі напої з фруктами, цитрусовими і травами. Приклад марного народного лікування — відпарювання ніг в мисці з гарячою водою. Полоскати горло керосином (гасом) при ларингіті — теж приклад небезпечного народної поради. Таке полоскання з великою ймовірністю закінчиться опіками слизової горла і дихальних шляхів, і це в найкращому випадку.
Небезпечні народні способи лікування
До народних порад щодо лікування відносяться і медикаментозні рекомендації. Хтось може порекомендувати лікуватися аспірином або антибіотиками, не розуміючи, що аспірин, наприклад, при вірусних інфекціях, на кшталт грипу, може виявитися дуже небезпечним.
Аспірин протипоказаний дітям до 12 років включно. Небезпека аспірину в ацетилсаліциловій кислоті, яка при ГРВІ може спровокувати кровотечу, ураження внутрішніх органів.
Застосовуючи сумнівні народні методи, будьте готові до:
- Алергічних реакцій. З особливою обережністю слід приймати рослинні засоби: ягідні, трав’яні. Тим більше нові ягоди і трави. Алергічна реакція може бути як незначною, у вигляді висипання, свербіння, так і сильною: з падінням тиску, задухою, набряком гортані.
- Прогресуванню захворювання. Народні методи часто називають «відволікаючою терапією». У кращому випадку буде ефект плацебо, але, найімовірніше, ви просто втратите час. Втрачений час — фора для хвороби.
- Тривалої лихоманки. Медикаментозні жарознижуючі (антипіретики) рекомендують починати приймати при температурі від 38 °C, і в більшості випадків вони ефективно справляються зі своїм завданням. Якщо ж замінити таблетки якимись лопухами, лихоманка, скоріш за все, затягнеться, випробовуючи організм на міцність.
- Ускладнень у дітей. Дитячий організм завжди вимагає особливого підходу в лікуванні. Народні засоби цілком можуть викликати непередбачену реакцію, що погіршить становище або спровокує нові проблеми, наприклад, алергію. Напої з вітаміном C, наприклад, малинові, смородинові, або з цитрусовими, допустимі.
Міцний алкоголь
Дивно, що горілка та інші алкогольні напої мають ореол лікувальних при інфекційних захворюваннях. Коньяк радять для полоскання горла, а горілку і перець від застуди. Популярна думка: «алкоголь вбиває мікробів», навряд чи може бути застосована в методології лікування грипу. Хоча б тому, що мікроорганізми гинуть в розчині спирту з оборотом понад 60%, і 40-градусної горілки аж ніяк не вистачить для «дезінфекції організму». Якщо додати в алкоголь приправи, на зразок перцю або меду, це теж ні на що істотно не вплине.
Удавана користь від застосування подібних засобів при грипі, лише удавана. Алкоголь затьмарює розум, людина відсторонюється від дійсності, ігнорує захворювання. Шкода подібного «лікування» очевидна: втрата часу, а у випадку з запаленим горлом — погіршення ситуації. Так як міцний алкоголь, тим більше з перцем, подразнить і без того роздратовану слизову.
Промивання носа домашніми засобами
Для цього роблять овочеві розчини: з буряка, цибулі, часнику або сольові. Часник також використовують від болю в горлі. Сіль входить до складу деяких аптечних спреїв, призначених для промивання носа, але в домашніх умовах зробити розчин з правильною концентрацією солі навряд чи вийде. Небезпека не тільки в неправильній концентрації солі, а також у способі обробки носа. Спрей розпорошує рідину рівномірно, з достатнім тиском, тоді як домашнє промивання викликає ризик залити гайморові пазухи.
Інша небезпечна ситуація у лікуванні слизової носа подібними розчинами: потрапляння їх в слухову трубу, що може спровокувати її запалення. Овочеві, трав’яні розчини, особливо з цибулі та часнику мають подразливий ефект. ЛОР-лікар визначає не тільки спосіб введення розчину: розпиленням або лійкою, а й його тип, бо деяким людям подібні процедури взагалі протипоказані.
Зігріваючі компреси
Відварені курячі яйця (народне лікування яйцем), розігріті крупи в мішечках, кладуться на набряклі, запалені ділянки. Прогрівання таким чином нібито має допомогти, але як? Адже зайве тепло сприяє розвитку запалення слизової, від чого набряк збільшується. Все стає ще гірше, якщо є гній. Тепло розріджує його, і у випадку з прогріванням голови, носа, він може через носогубний трикутник піти в головний мозок. З великою ймовірністю такий «візит» закінчиться менінгітом, тобто запаленням головного мозку.
Ходити в сауну, приймати гарячу ванну під час грипу теж небезпечно, адже температура тіла під час хвороби і так висока. Не варто ризикувати з «вибиванням клина клином», піддаючи організм критичному стресу.
Парові інгаляції
Один з найвідоміших способів парової інгаляції: над каструлею з відвареною картоплею в шкірці. Замість картоплі також додають трави, ефірні олії, на кшталт евкаліптової, або піхтової. Ризик полягає в тому, що температура пару не регулюється, ним легко обпектися. Але це ще півбіди. Якщо спостерігається запалення горла, мигдалики збільшені. А гаряча пара може ускладнити запалення, мигдалини стануть ще більшими, провокуючи задуху.
Постановка банок вдома
Старі добрі банки, після постановки яких, на шкірі залишаються круглі сліди, часто у вигляді гематом та опіків. Потім зі скаргами на ці самі гематоми і опіки люди звертаються до лікаря. Ускладнення після «банок» часто виникають через чутливу тонку шкіру, адже метод досить грубий. Тим більше, що банки ставлять не тільки дорослим, але й дітям. Зазвичай банки ставлять не тільки при грипі, але і запаленні легенів, так як основна дія банок в прогріванні легенів, за допомогою поліпшення кровопостачання. Небезпека тут очевидна: прогрівання сприяє поширенню інфекції з переходом в бронхіт, пневмонію.
У банок є чимало протипоказань. Не можна ставити банки:
- дітям до 3 років;
- при температурі вище 37,5 °C, або гнійних запаленнях;
- не можна ставити їх по хребту, ребрах, в області нирок, серця;
- перед фізичними навантаженнями;
- в одному і тому ж місці;
- частіше, ніж раз на три дні;
Самолікування, загалом, може завдати шкоди вашому організму, не кажучи вже про самолікування народними засобами. Порадьтеся зі своїм сімейним лікарем, щоб знайти кращий спосіб лікування, враховуючи особливості вашого організму і характер перебігу хвороби.