Array ( [0] => Array ( [0] => Головна [1] => https://aflubin.ua/ [hide_in_schema] => ) [1] => Array ( [0] => Блог [1] => https://aflubin.ua/blog/ [hide_in_schema] => ) [2] => Array ( [0] => Як відбувається зараження грипом та іншими ГРВІ? [1] => https://aflubin.ua/page-blog/yak-vidbuvayetsya-zarazhennya-gripom-ta-inshimi-grvi/ [hide_in_schema] => ) )
Лікарський засіб
Для дорослих
та дiтей 2+

Як відбувається зараження грипом та іншими ГРВІ?

Часто грип плутають з іншими респіраторними захворюваннями, тому важливо знати, як поширюється грип, і як передається грип і ГРВІ. Щорічно від грипу помирає близько 600 тисяч осіб по всьому світу. Ця інфекція не знає кордонів і вражає людей будь-якого віку. Головна небезпека грипу — ускладнення, які він провокує. Під прицілом дихальні шляхи; у тяжких випадках буває набряк легенів, мозку, судинний колапс, це називається токсичним шоком. Також можливий гайморит.

 

З ГРЗ грип — одне з найнебезпечніших захворювань, воно легко передається повітряно-крапельним шляхом, а інкубаційний період всього пару днів. Першим симптомом грипу можна вважати температурний стрибок до 38 °C, і на цьому тлі слабкість.

 Крім цього:

  • головний біль;
  • закладений ніс, нежить;
  • біль у м’язах;
  • кашель, запалення горла;
  • блювота, пронос.

Найнебезпечніше заразитися грипом людям, які вже страждають від якихось захворювань, в тому числі хронічних, а також: вагітним, дітям, літнім, огрядним.

Причини зараження грипом

Причина в проникненні вірусу грипу в організм людини. Відповідальність за сезонні епідемії лежить на типах вірусу грипу A і B. Також існують типи C і D. Взагалі, штамів може бути дуже багато, тому що віруси грипу мутують, так як їх антигени мінливі. Бувають внутрішні (серцевинні), і зовнішні антигени. За внутрішнім визначають серотип вірусу (A, B, C). Зовнішні, це гемаглютинін і нейрамінідаза, використовувані вірусом для зв’язку з клітиною. Деякими видами грипу заражаються тільки люди, інші (A) передаються також серед тварин.

 Грип активізується в осінньо-зимовий період, але можливі і спорадичні, тобто випадкові зараження, особливо часті в країнах Східної Азії, тому саме звідти і починається пандемічна хвиля грипу. Спорадичний характер зараження обумовлений кліматичними умовами, придатними для розвитку вірусів.

Як передається вірус грипу?

Основний механізм передачі вірусу — повітряний, аерозольний. Коли інфікований поблизу кашляє, чхає, просто знаходиться дуже близько (1-2 метри), вірус може потрапити безпосередньо на слизову дихальних шляхів і опинитися в організмі. Або осісти на поверхнях: поручнях, ручках дверей, продуктових упаковках і так далі, вичікуючи контакту. Взявшись за заражену поверхню і потім доторкнувшись до носа, очей, рота, людина, швидше за все, заразиться.

  Вірус грипу може перебувати на будь-яких речах, з якими контактував заражений, наприклад в посуді, на столових приладах, одязі, іграшках. Вірус не переносить опромінення ультрафіолетом, температуру вище 75 ° C і спирт. Зрозуміло, грип легко передається при поцілунку; рукостискання з інфікованим теж небезпечне. Поширюють грип в основному ті, хто хворіє в легкій і “стертій формі”, при цьому не піклуючись про оточуючих, відмовляючись носити маски та витримувати дистанцію.

 Скільки часу хворий на грип заразний?

Інкубаційний період грипу від декількох годин до трьох днів, це залежить від кількості вірусу, що потрапив в організм і стану імунітету. Максимальна контагіозність, тобто заразливість припадає на перші шість днів хвороби, після, як вважається, вірус не виділяється назовні. Що цікаво, поки невідомо які саме захисні механізми блокують розмноження вірусу.

  Якщо немає ускладнень і організм справляється, хвороба протікає ті ж 6-7 днів, потім формується імунітет і відбувається елімінація вірусу. Імунітет від грипу тримається в середньому від одного року, до трьох років. Варто зазначити: імунітет виробляється проти конкретного штаму грипу, а ризик повторно заразитися мутованою версією зберігається.

Перші симптоми ГРВІ

Під ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) слід розуміти групу різних інфекційних захворювань, в тому числі грип, парагрип, аденовірусну і риновірусну інфекцію. ГРВІ викликаються вірусами більше 200 видів. Починається ГРВІ, як правило, з нежитю або першіння в горлі, подальший перебіг хвороби буде залежати від того, де саме сконцентрувався вірус, якщо в носі — діагностують риніт, при запаленні глотки — фарингіт, гортані — ларингіт, трахеї — трахеїт.

  Загальна тенденція така: чим нижче вірус опускається по дихальних шляхах, тим складніше проходить хвороба.

Потрапивши в кров, вірус провокує інтоксикацію, з відповідними симптомами:

  • озноб, жар через підвищення температури до 37-38 ° C (або вище, якщо це грип);
  • головний біль;
  • ломота в тілі;
  • слабкість.

Пікова контагіозність при ГРВІ припадає на перші 2-3 дні. Однак, інфікований є заразним для оточуючих до самого одужання, яке настає в середньому за десять днів.

Можливі й ускладнення:

  • синусит — запалення придаткових пазух носа;
  • отит — запалення середнього вуха;
  • бронхіт — з певною ймовірністю переходу в пневмонію.

Який лікар лікує грип?

При перших підозрах на грип, потрібно залишатися вдома і звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, якщо йдеться про дитину. Лікар може дати консультацію по телефону, або нанести візит і призначити лікування, що відповідає віку пацієнта, його стану здоров’я, імунітету. Також лікар враховує супутні або хронічні захворювання, якщо такі є. Тому займатися самолікуванням не варто.

Поява таких симптомів вимагає особливої ​​обачності і виклику швидкої медичної допомоги:

  • труднощі з диханням, задишка, виділення мокротиння з вмістом крові;
  • судоми, змінений стан свідомість;
  • сильне зневоднення на фоні падіння тиску;
  • висока температура тримається протягом трьох днів;
  • біль або відчуття здавлення в грудях, животі.

Також треба проконсультуватися з лікарем людям, що входять до групи ризику: вагітним, людям  з хронічними захворюваннями, похилого віку і батькам маленьких дітей (до 1 року).

Лабораторна діагностика захворювання

Щоб підтвердити клінічний діагноз, дізнатися про вірус грипу більше, інакше кажучи: виділити конкретний штам грипу, потрібно провести ряд досліджень. Існують експрес-методи для швидкого результату: серологічні, та вірусологічні способи виявлення вірусу.

В експрес-методі виділяють два типи дослідження:

  • метод флуоресцентних антитіл (МФА) — для нього береться мазок з носа, кон’юнктиви не пізніше п’ятого дня хвороби. Придатний для визначення грипу типу A, B, а також парагрипу типів 1, 2, 3, і аденовірусів.
  • полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) — сучасний метод, відрізняється високою точністю, заснований на виявленні РНК і ДНК вірусу в пробах. Для нього також беруться мазки з носа, зіву.

Визначення серологічних реакцій корисно в ретроспективній діагностиці, для чого застосовується реакція зв’язування комплементу (РЗК) і реакція гальмування гемаглютинації (РГГА).

Інший аналіз — ІХА (імунохроматографічний аналіз), використовують для швидкого (за 3 години) пошуку вірусних антигенів, але чутливість цього методу невелика, його мінус і в відсутності загального стандарту виконання процедури.

Загальний аналіз крові і сечі теж серед способів діагностики грипу. Аналіз сечі, як правило, вказує на ступінь інтоксикації. Розгорнутий аналіз крові розглядає випадки лейкопенії, нормоцитозу, нейтропенії і лімфоцитозу. Тобто рівень тих чи інших клітин крові.

Чим небезпечний риніт?

Респіраторні вірусні інфекції — найчастіша причина риніту. «Нежить» — це побутова назва риніту, а «соплі» — просторічне визначення виділень слизу з носа. Після переходу риніту в гостру стадію, можливі ускладнення, наприклад: отит, синусит, ларингіт та інші захворювання. Постійний нежить у дорослого може викликати утворення поліпів у носі. Через великі поліпи (доброякісних наростів) може здаватися, що ніс постійно закладений.

Читати

Види кашлю та їх лікування

Існує всього два різновиди кашлю: сухий і вологий, але провокують кашель безліч причин. Кашльові рецептори розташовані не тільки в органах дихання, але також у вухах, шлунку, серці та в стравоході. Коли будь-який з цих рецепторів подразнюється — людина кашляє. Тому кашель може сигналізувати і про проблеми з шлунково-кишковим трактом, серцево-судинною системою. За статистикою, причина майже 20% всіх звернень до лікаря пов'язана з кашлем. Безумовно, найчастіше кашель виникає на тлі ГРВІ, тобто вірусного ураження органів дихання, слизових.

Читати

Що робити, коли починається застуда?

Серед ГРВІ більше двохсот захворювань, і потрібно вміти відрізняти легкі інфекції, від серйозних. Застуда, безумовно, відноситься до легких захворювань. Знаючи, як вилікуватися від застуди, на лікування потрібно максимум тиждень. Найчастіше ж від застуди одужують вже на третій-четвертий день, а то і раніше. Не останню роль у такому швидкому одужанні відіграють сучасні засоби лікування застуди.

Читати
Турбує кашель?
Спробуй новий Афлубін®Плюс сироп від кашлю
Дiзнатись бiльше
Новинка!
Полегшення симптомів застуди та грипу.
Дiзнатись бiльше
Завантажити інструкцію

Інструкція для Афлубін Краплі

Завантажити

Інструкція для Афлубін Таблетки

Завантажити