Array ( [0] => Array ( [0] => Головна [1] => https://aflubin.ua/ [hide_in_schema] => ) [1] => Array ( [0] => Блог [1] => https://aflubin.ua/blog/ [hide_in_schema] => ) [2] => Array ( [0] => Антибіотики при ГРВІ: де межа між користю і шкодою? [1] => https://aflubin.ua/page-blog/antibiotiki-pri-grvi-de-mezha-mizh-koristyu-i-shkodoyu/ [hide_in_schema] => ) )
Лікарський засіб
Для дорослих
та дiтей 2+

Антибіотики при ГРВІ: де межа між користю і шкодою?

Після того як вченим вдалося отримати першу стійку форму антибіотиків і запустити їх масове виробництво близько 80 років тому, якість життя людства кардинально змінилося. Це, безперечно, найбільше відкриття допомогло суттєво знизити рівень смертності від різних інфекційних захворювань. Однак у кожної медалі є дві сторони. В останні роки в ЗМІ все частіше з’являються заклики медиків розумно вдаватися до використання антибіотиків, адже резистентність деяких бактерій до них іноді стає фатальною. Але давайте про все по порядку.

Що таке антибіотики?

Антибіотик — лікарський засіб, який призначається з метою лікування бактеріальної інфекції. Перший антибіотик, пеніцилін, був виділений з цвілі британським мікробіологом Олександром Флемінгом у 1928 році. При цьому про чудесні дезінфекційні властивості цвілі людям було відомо набагато раніше. Ще в давні часи знахарі Китаю, Індії, Єгипту використовували запліснявілий хліб для лікування глибоких подряпин, порізів і виразок. Арабські конюхи обробляли цвіллю рани своїх скакунів. Але лише в 1938 році вченим Ернсту Чейні і Говарду Флорі вдалося отримати стійку форму антибіотика — сіль пеніцилінової кислоти. Що було дуже доречно напередодні Другої світової війни. Масове виробництво пеніциліну допомогло врятувати сотні тисяч життів поранених солдатів, а його творцям принесло світову славу і Нобелівську премію.

А далі вчені продовжили винаходити все нові й нові антибіотики. І якщо перші з них були природного походження, то незабаром з’явилися і їх синтетичні аналоги. Існують різні класифікації антибактеріальних препаратів. За своєю дією на мікроорганізми їх поділяють на бактеріостатичні та бактерицидні. Перші не вбивають бактерії, але блокують їх функцію розмноження. Під впливом других бактерії гинуть і виводяться з організму. Також антибіотики діляться на групи за хімічним складом: бета-лактамні, тетрацикліни, макроліди, аміноглікозиди, лінкозаміди, фторхінолони і т. д. Препарати різних груп мають неоднакову ефективністю по відношенню до різних штамів бактеріальних інфекцій. Одні призначають при ураженні органів дихання, інші — для лікування сечовидільної системи і т. д. Для того, щоб той чи інший антибіотик ефективно впорався з інфекцією, необхідно підтримувати його певну концентрацію в крові протягом конкретного терміну. Тому дуже важливо не порушувати режим дозування, який визначає для кожного пацієнта лікар.

При яких симптомах потрібно приймати антибіотики?

В офіційних медичних документах в наш час термін «антибіотик» давно не використовується. Замість нього застосовується словосполучення «протимікробний препарат». Вже з назви очевидно, що ліки даної категорії призначені для боротьби з бактеріями. Всупереч розповсюдженій думці антибіотики абсолютно неефективні в лікуванні захворювань вірусного походження.

Для довідки: бактерії — це мікроорганізми, найчастіше одноклітинні, які мають примітивну в порівнянні з клітинами тварин або рослин, будова. Вірус (в перекладі з лат. «отрута») — це автономний генетичний елемент, який представляє собою сплав молекул нуклеїнових кислот (ДНК або РНК), він може відтворюватися тільки всередині живих клітин. Інакше кажучи, віруси і бактерії мають різну природу.

Антибіотики проти температури також абсолютно неефективні. І якщо вам доводилося спостерігати феномен нормалізації температури тіла після початку прийому антибактеріального препарату, то це свідчить лише про те, що лихоманка була спровокована бактеріальною інфекцією.

На питання «коли треба приймати антибіотики» відповісти може тільки лікар, так як симптоми бактеріальної та вірусної інфекцій бувають досить схожими. Якщо лікарю недостатньо очного огляду, щоб визначити доцільність призначення антибактеріального препарату, він обов’язково направить пацієнта на дообстеження. У випадку з захворюваннями верхніх дихальних шляхів для диференціальної діагностики досить провести ЗАК (загальний аналіз крові), по лейкоцитарній формулі якого можна визначити природу збудника.

Однак є і специфічні для бактеріальних інфекцій симптоми. Наприклад, сильний біль у вусі, нерідко є симптомом отиту. Часто він розвивається в якості бактеріального ускладнення ГРВІ. Густі зелені виділення з носа з вираженим больовим синдромом в області чола і носових пазух вказує на можливий розвиток гаймориту. Але навіть при цих симптомах призначати антибактеріальний препарат і схему його прийому повинен тільки лікар.

Навіщо лікарі призначають антибіотики при грипі?

Той факт, що антибіотики неефективні в лікуванні гострих респіраторних вірусних інфекцій ми розібрали і засвоїли. «Але лікарі призначають антибіотики при ГРВІ і грипі», — заперечите ви, посилаючись на досвід з власного життя.

Дійсно іноді лікарі призначають антибактеріальні препарати людям, що хворіють на грип. Справа в тому, що вірус грипу, в порівнянні з більшістю інших ГРВІ, більш небезпечний і часто призводить до ускладнень бактеріального характеру (адже імунітет під час хвороби ослаблений — і бактеріям легше атакувати організм). Бактеріальна інфекція може виникнути відразу слідом за вірусним зараженням — саме тому багато людей вважають, що лікарі призначають антибіотики від грипу.

Слід пам’ятати, що у застосуванні антибіотиків є і свої підводні камені. Наприклад, часте їх використання загрожує розвитком суперінфекції — колоній патогенних мікроорганізмів, стійких до більшості антибактеріальних препаратів. А ще від застосування будь-яких антибіотиків, навіть коротким курсом, страждає мікрофлора шлунково-кишкового тракту. А від неї, як відомо, залежить добробут багатьох систем організму.

Що приймати паралельно з прийомом антибіотиків?

Так як антибактеріальна терапія вражає мікробіоту кишечника, в комплексі з антибіотиками лікарі часто призначають прийом пробіотиків. Вони допомагають відновити популяцію корисних бактерій і усунути неприємні симптоми дисбактеріозу — діарею, здуття живота, нудоту, порушення апетиту.

Також паралельно з антибіотиками лікар може призначити протигрибкові засоби. Тривалі схеми прийому протимікробних препаратів стають підґрунтям для розвитку грибкових інфекцій, які здатні вражати слизові оболонки, внутрішні органи і шкірні покриви. Тому не варто виключати з вашої схеми лікування зайві на перший погляд медикаменти. Такий підхід може призвести до серйозних наслідків.

За часів широкої доступності медичної інформації багато людей займаються самодіагностикою і самолікуванням. Часто це стосується і таких, здавалося б, простих вірусних захворювань як ГРВІ та грип. Але навіть якщо ви на 100% впевнені в тому, що у вас розвинулося бактеріальне ускладнення, не поспішайте вдаватися до антибактеріальної терапії. Коли починати приймати антибіотики при застуді, вирішує тільки лікар. Адже навіть при бактеріальних інфекціях вони не завжди є засобом першої допомоги. А лікувати наслідки їх прийому іноді доводиться досить довго. Бережіть себе і будьте здорові!

Чим небезпечний риніт?

Респіраторні вірусні інфекції — найчастіша причина риніту. «Нежить» — це побутова назва риніту, а «соплі» — просторічне визначення виділень слизу з носа. Після переходу риніту в гостру стадію, можливі ускладнення, наприклад: отит, синусит, ларингіт та інші захворювання. Постійний нежить у дорослого може викликати утворення поліпів у носі. Через великі поліпи (доброякісних наростів) може здаватися, що ніс постійно закладений.

Читати

Види кашлю та їх лікування

Існує всього два різновиди кашлю: сухий і вологий, але провокують кашель безліч причин. Кашльові рецептори розташовані не тільки в органах дихання, але також у вухах, шлунку, серці та в стравоході. Коли будь-який з цих рецепторів подразнюється — людина кашляє. Тому кашель може сигналізувати і про проблеми з шлунково-кишковим трактом, серцево-судинною системою. За статистикою, причина майже 20% всіх звернень до лікаря пов'язана з кашлем. Безумовно, найчастіше кашель виникає на тлі ГРВІ, тобто вірусного ураження органів дихання, слизових.

Читати

Що робити, коли починається застуда?

Серед ГРВІ більше двохсот захворювань, і потрібно вміти відрізняти легкі інфекції, від серйозних. Застуда, безумовно, відноситься до легких захворювань. Знаючи, як вилікуватися від застуди, на лікування потрібно максимум тиждень. Найчастіше ж від застуди одужують вже на третій-четвертий день, а то і раніше. Не останню роль у такому швидкому одужанні відіграють сучасні засоби лікування застуди.

Читати
Турбує кашель?
Спробуй новий Афлубін®Плюс сироп від кашлю
Дiзнатись бiльше
Підтримка імунітету
Потрійна підтримка імунітету!
Дiзнатись бiльше
Завантажити інструкцію

Інструкція для Афлубін Краплі

Завантажити

Інструкція для Афлубін Таблетки

Завантажити