Профілактика грипу та ГРВІ під час вагітності
Грип — явище, з яким не побажала б зіткнутися жодна майбутня мати в такий особливий період свого життя. Дане вірусне захворювання, на відміну від інших ГРВІ, може бути небезпечним і для самої жінки, і для її майбутньої дитини. Тому при перших характерних для ГРВІ симптомах необхідно якомога швидше звернутися до терапевта чи сімейного лікаря. Досвідчений фахівець призначить аналіз для визначення вірусу і, в разі підтвердження грипу, призначить схему лікування, дозволену для вагітних.
Чому так важлива профілактика грипу та застуди під час вагітності?
Ризики, пов’язані із зараженням грипом під час виношування дитини, залежать від терміну вагітності. Перший триместр вважається найбільш несприятливим часом для зустрічі з підступним патогеном. Адже плацента, яка виконує функцію захисного щита для майбутнього малюка, на цьому етапі ще тільки формується. І в той же час відбувається закладення всіх найважливіших систем та органів дитини. Самовільне переривання вагітності — один з найнеприємніших сценаріїв, який може скластися через тяжкий перебіг грипу у перші 12 тижнів. Також є ризик формування різних патологій плоду. У другому триместрі ризики значно знижуються, проте не виключаються повністю. У третьому триместрі самому малюкові вірус грипу не загрожує, а ось для втомленого організму майбутньої мами він може стати занадто великим навантаженням і викликати ускладнення.
Очевидно, що профілактика грипу під час вагітності — це одна з пріоритетних задач, що стоїть перед майбутньою мамою та її близьким оточенням. Завжди слід пам’ятати, що імунітет вагітної жінки фізіологічно ослаблений — таким чином організм майбутньої мами захищає плід від імунної атаки і переривання вагітності. Але це також робить її вразливою до вірусного навантаження. Тому питання профілактики вірусних захворювань у вагітних варто розглянути зі своїм лікарем якомога раніше.
Вакцинація під час вагітності
Напередодні сезонного грипу сучасна медицина рекомендує кожній вагітній жінці подбати про вакцинацію. Фахівці стверджують, і це підтверджено різними дослідженнями, що введення вакцини безпечно для майбутнього малюка.
Жінки при надії часто схильні до тривожності. Якщо тема вакцинації вас лякає, проконсультуйтеся з кількома фахівцями — гінекологом, терапевтом, імунологом. Отримавши професійну думку різнопрофільних лікарів, вам буде легше прийняти рішення. І хоча навіть після введення вакцини залишається невеликий ризик поповнити ряди тих, що заразилися грипом, в цьому випадку є всі шанси, що недуга буде протікати в найбільш легкій формі.
На відміну від інших вакцин, щеплення від грипу при вагітності можна вводити на будь-якому терміні. Існують дослідження, які продемонстрували, що діти щеплених в третьому триместрі жінок на третину рідше хворіють на ГРВІ в перше півріччя свого життя. Найімовірніше, дитина отримує антитіла від своєї матері і через пуповину, і через грудне молоко.
Ефективні способи профілактики захворювань для вагітних
Але що можна вагітним для профілактики застуди, крім вакцин? Оскільки передача грипозної інфекції відбувається повітряно-крапельним шляхом, майбутній мамі варто уникати перебування в закритих приміщеннях з великою кількістю людей і в будь-яких громадських місцях (ресторанах, магазинах, громадському транспорті і т. д.). Якщо такої можливості немає, необхідно надівати медичну маску і частіше мити руки. До того ж гуляти на свіжому повітрі дуже корисно. Ризик заразитися грипом під час прогулянки в парку прирівнюється практично до нуля.
Після відвідування багатолюдних заходів вагітним бажано промивати ніс морською водою або сольовим розчином. Якщо точно відомо про відсутність алергії, в розчин для промивання носа можна додавати пару крапель соку алое. Цей простий спосіб допоможе видалити віруси і мікроби зі слизової носа.
Приділіть увагу зміцненню організму — помірні фізичні навантаження, правильне харчування з великою кількістю продуктів, що містять вітаміни, мікроелементи, корисні жири. Насправді, ще на етапі планування вагітності бажано зайнятися активізацією захисних сил організму (загартовуванням і фізичною активністю), переглянути своє меню, залишивши місце лише здоровому та збалансованому харчуванню.
Часто можна почути пораду про використання оксоліну в формі мазі. Її рекомендовано наносити на слизову носа перед виходом з дому в потенційно небезпечний період. Раніше вважалося, що оксолінова мазь відіграє роль бар’єру для вірусів, які проникають в організм саме через слизові оболонки. Однак нещодавно ВООЗ спростувала ефективність цього методу.
Різні чаї, відвари трав, вживання цибулі — всі ці популярні методи нетрадиційної медицини не будуть зайвими. Кожен з них несе свою частку користі. Однак в рамки доказової медицини вони не вписуються. Тобто з їх допомогою вам, можливо, вдасться зміцнити свій імунітет, але по-справжньому захистити від вірусу грипу вони не здатні.
Якщо ж вас цікавлять лікарські препарати для профілактики грипу та ГРВІ під час вагітності, питання про них необхідно задати лікарю. Не приймайте самостійних рішень про вибір медикаментів, адже самолікування в такий особливий період може нашкодити малюкові. Обов’язково порадьтеся з вашим лікарем, тільки спільно з ним можна приймати рішення про проведення заходів профілактики грипу та ГРВІ. І не забувайте читати інструкцію перед початком прийому будь-якого препарату.
Терапевт призначить вам тільки ті медикаменти, які дозволено використовувати під час виношування дитини. Наприклад, противірусний препарат «Афлубін» — його можна застосовувати під час вагітності та годування грудьми. Профіль його безпеки дозволяє призначати препарат навіть дітям від 2 років.
І наостанок хочеться побажати — нехай у вашому житті буде якомога менше стресу. Адже це один з головних рецептів для спокійної та благополучної вагітності!